Skip links

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak çocuklarda psikolojik travmaya neden olan önemli bir kozmetik sorundur (Şekil 1). Bu nedenle kulak gelişiminin tamamlandığı yaştan itibaren ameliyatla bu sorunun düzeltilmesi çocuğun ruhsal gelişimde büyür yarar sağlayacaktır. Ameliyat için 6 yaş civarı en uygun zamandır.

Bu ameliyat erişkin yaşlarda da uygulanabilmektedir. Kulak kepçesinin kepçe oluşunun düzeltilmesinin yanı sıra iki kulak kepçesi arasındaki büyüklük farkı da giderilebilir.
Kepçe kulak ameliyatı, yani otoplasti yüzün genel görünümünü belirgin olarak düzeltir.  Tedirginliğinizi ve ameliyat sonrası memnuniyetsizlik riskini azaltmak için bu ameliyatın nasıl yapıldığını ve bu işlemden ne bekleyebileceğinizi önceden bilmeniz gerekir. Bu yazının birçok sorunuza yanıt sağlayacağını sanıyorum.


Şekil 1. Kepçe kulak.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, otoplastide de sonucun tatminkar olabilmesi için belki de en önemli nokta hasta ve doktor arasında iyi bir ilişkinin kurulmasıdır. Hasta ile doktorun karşılıklı olarak birbirlerine güvenmesi ve beklentilerin gerçekçi olması gerekir.

Otoplasti Sizin İçin veya Çocuğunuz İçin Uygun Bir Ameliyat mı?
Bu ameliyatın temel amacı her iki kulak kepçesinin boyutlarını bir biri ile ve yüz ve kafanın boyutlarıyla orantılı hale getirmektir; işitme yeteneğini etkilemez. Ameliyatın temel ön koşulu, hastanın genel sağlık durumunun iyi olması ve beklentilerinin gerçekçi olmasıdır.
Çocuğunuza otoplasti yaptırmak için karar verdiğinizde, anne ve baba olarak çocuğunuz için en iyisini yaptığınızdan emin olmalısınızdır. Ameliyata olumlu yaklaşım bir estetik ameliyatta çok önemli bir faktördür; fakat hasta bir çocuk ya da ergen olduğunda bu daha da önem kazanır.

Otoplasti adayı erişkinler, tamamen gelişmiş kulak kepçesindeki kıkırdak dokunun, çocuklardaki kadar yeniden biçimlenmeye uygun olmadığını anlamalıdırlar. Ameliyatın zamanlaması da önemli bir konudur. Ameliyatı küçük yaşta olmak iki nedenle önemlidir:

  1. Kıkırdak kolaylıkla eğilip bükülebilir, böylece şekillendirmeyi büyük ölçüde kolaylaştırır
  2. Çocuk estetik düzelmenin psikolojik sonuçlarından yararlanabilir.

Ameliyat Öncesi
Muayene sırasında doktor kulak kepçesini inceler ve size aşağıda belirtilen konuları ayrıntılarıyla anlatır:

  1. Sorunun ne olduğunu
  2. Düzeltmek için ne tür seçenekler bulunduğunu
  3. Ameliyatın nasıl yapılacağını
  4. Ne tür anestezi kullanılacağını (genellikle küçük çocuklarda genel anestezi, büyük çocuklar ve erişkinlerde ilaçla uyuşturarak yani lokal anestezi önerilmektedir.)
  5. Ameliyat sonrası bakımın ve takibin ne şekilde olacağını
  6. Ameliyat maliyetini

Büyük bir olasılıkla en doğal ve simetrik görüntüyü elde edebilmek amacıyla, iki kulağın da ameliyat edilmesi önerilecektir. Normal koşullarda ameliyat yaklaşık 2 – 2,5 saat gerektirir.

Ameliyat
Ameliyat kulağın tam arkasında kulak kepçesinin başa bitiştiği doğal kıvrım yerinde yapılan bir kesi ile başlar. Daha sonra en doğru sonucu elde etmek için kıkırdakta bazı kesiler ve dikişler kullanılacaktır veya gerekli miktarda kıkırdak ve deri çıkarılacaktır.

Ameliyat Sonrası
Kulağa uygulanmış yumuşak sargılar birkaç gün kalacaktır. Çoğu hasta ameliyat sonrası orta derecede bir rahatsızlık yaşar. Kulak kepçesine bası olmaması için bir süre sırt üstü yatmanız önerilecektir. Kulağı istenen pozisyonda tutmak için, bazen kafa bantlarının ameliyattan sonra haftalarca kullanılması gerekebilir.

Ameliyata ait ciddi riskler sık değildir; bazen enfeksiyon ve ameliyat alanında kan birikebilmektedir. İyileşmeden sonra, kulağın arkasında, ince beyaz bir iz kalacaktır. Bu iz görünemeyecek kadar belirsizdir. Görünse bile kulak arka kıvrımında kalacağından pek sorun oluşturmaz. Ameliyattan sonra size sıra dışı gelen herhangi bir durumu doktorunuza hemen bildirmelisiniz.