Skip links

Odyoloji

Odyoloji işitme, denge ve konuşma bozuklukları ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Birçok test uygulayarak bir kimsenin işitmesinin normal olup olmadığını, eğer normal değilse ne kadar ve ne tipte işitme kaybı olduğunu, eğer bu işitme kaybı için işitme cihazı önerilecek olursa hangi işitme cihazının uygun olduğunu belirlemeye çalışır. Bu disiplinde ayrıca işitme ve işitilenleri anlama yetisinde sorun oluşturan hastalıkların ayırıcı tanısına katkı sağlayan çalışmalar yapılır.
Bu bilim alanı aynı zamanda denge sorunu olan hastalar için de çeşitli testler uygulayarak denge bozukluğunun özelliklerini ve dengeyi bozan hastalığın sistemin hangi bölgesini hasara uğratmış olduğunu ortaya koyar. Denge sorunu olan hastaların rehabilitasyon aktivitelerinde rol oynar. Bazı konuşma bozukluklarının tanı ve tedavileri ile ilgilenir.

Odyoloji bilim dalı kulak burun boğaz hastalıkları uzmanları ile sıkı işbirliği halinde çalışan, ancak ayrı bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı son 40-50 yıl içinde özellikle teknolojinin hızlı gelişmesi sayesinde çok büyük ilerlemeler sağlamıştır.

Bu alanda çalışan profesyoneller üç düzeydedir: iki yıllık yüksek okul eğitimi alan (önlisans düzeyinde) ve teknisyen düzeyinde hizmet veren odyometristler, en az dört yıllık üniversite eğitiminden sonra iki yıl lisansüstü eğitimi almış olan uzman odyologlar (odyoloji uzmanları) ve doktora yapmış odyoloji doktorları bulunmaktadır. Bir yıl kadar önce dört yıllık üniversite eğitimi (lisans düzeyinde) almak üzere yeni bir eğitim programı daha yürürlüğe sokulmuştur. Bu kişiler mezun olduklarında odyolog unvanı ile çalışacaklardır.

Tıp hizmeti sunan hastane ve üniversitelerde odyoloji alanında yapılan çalışmalar ülkemizde kulak burun boğaz disiplininin çatısı altında yürütülmektedir.
Bu sayfada odyoloji ile ilgili konulardan bazıları hakkında bilgiler bulunabilir. Buradaki bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilere dayanılarak kişilerin kendi kendilerine tanı koymaya ve/veya tedavi yapmaya çalışmaları uygun olmaz.

Bu sitede (www.onurcelik.com) hastalar için hazırlanmış odyoloji ile ilgili olan bazı yazılar aşağıda listelenmiştir.

Kulağın Yapısı
Nasıl İşitiyoruz?
İşitmeniz Normal mi?
İşitme Testleri
İşitme Cihazları
Koklear İmplant
Müzik Kulak Çınlamasına İyi Gelir mi?
İşitme Kaybı
Çocukluk Döneminde İşitme Kaybı
Bebeğiniz Normal Duyuyor mu?
Gürültünün İşitme Üzerine Etkileri
Ototoksik İlaçlar
İşitme ve Kuş Kulağı
Kulak Çınlaması – Tinnitus
Dengemizi Nasıl Sağlıyoruz?
Baş Dönmesi
Denge Bozuklukları
Araç Tutması – Deniz Tutması