Skip links

Yüzücü Kulağı

Otitis eksterna olarak da bilinen bu hastalık dış kulak kanalının enfeksiyonudur. Yüzücü kulağı denilmesinin nedeni suyla çok sıkı temasta olanlarda kulak kanalına su kaçmasının daha yüksek olasılık olmasıdır. Su kaçtığında dış kulak kanalında enfeksiyon oluşması riski artmaktadır (Şekil 1).


Şekil 1. Suyla sık temas yüzücü kulağı hastalığının başlıca nedenidir.

Nedenleri

Su içinde uzun zaman geçiren kimselerde, su sporları yapanlarda özellikle sıcak havalarda ve içinde klor gibi irritan maddelerin olduğu havuz sularına maruz kalanlarda ya dış kulak kanalına su kaçar ya da ortamın nemi yüzünden dış kulak kanalı derisi ıslanır ve mikropların üremesi için çok uygun bir ortam oluşmuş olur. Enfeksiyonu bakteri dediğimiz sıradan enfeksiyon etkenleri yapabildiği gibi mantar denilen mikroplar da yapabilir.
Hazırlayıcı faktör olarak kulağını karıştırma, kaşıma veya kulak çöpleri ile kurulama alışkanlığının olması ve egzamanın bulunması sayılabilir. Bu durumlar deride kuruluk ve ince çatlaklar oluşturabilir. Bu deri çatlaklarından su ve ısının olduğu durumlarda mikroplar kolaylıkla derinin içine girerek enfeksiyon yapar. Bu enfeksiyon şiddetli olursa veya tedavi edilmezse kulak zarını delip orta kulağa yayılabilir. Orta kulaktaki enfeksiyon için bu web sitesinde (www.onurcelik.com) bulunan ‘‘Kronik Orta Kulak Enfeksiyonu’’ başlıklı yazı okunabilir.

Belirti ve Bulgular

Dış kulak kanalı derisinin enfeksiyonu başladığında önce bir kaşınma, rahatsızlık hissi olur. Daha sonra ağrı başlar. Ağrı giderek şiddetlenir ve daha sonra kulak akıntısı başlar (Şekil 2). Kulak kanalının giriş deliği kanalın tümü gibi derinin şişmesi nedeniyle daralmıştır. Kulak kanalının içi ve deliği kızarmıştır. Şişlik ve kızarıklık kanala yakın kulak kepçesine de yayılabilir. Ağrı bazen dayanılmaz bir şiddete ulaşabilir. Kulak kepçesi ve kanalı dokunmaya karşı bile çok duyarlıdır. Hasta o kulağının üstüne yatamaz. Enfeksiyon çok şiddetli olursa ateş yükselmesi, genel durum bozukluğu olabilir. Kanal iyice daraldığında, tıkandığında ya da akıntı ile dolduğunda işitme kaybı da olur.


Şekil 2. Yüzücü kulağında dış kulak kanalı derisinde enfeksiyon ağrıya ve akıntıya neden olur.

Tedavi

Akıntı başlamışsa doktorun dış kulak kanalında birikmiş akıntıyı temizlemesi tedavi için çok önemlidir. Ağrının dindirilmesi için güçlü ağrı kesiciler kullanılır. Antibiyotik tedavisi genellikle damla halinde verilir. Bununla birlikte şiddetli ve yaygın enfeksiyonda ağızdan antibiyotik içilmesinde de yarar olur. Bunun takdiri doktordadır. Kulak kanalındaki temizlik işleminin tekrarlanması gerekebilir. Ağrılı olmasına rağmen bu temizliğin ihmal edilmemesi gerekir. Hastalık uygun bir tedavi ile genellikle bir haftada iyileşir; ancak bazen bu tedavi haftalarca uzayabilir. Özellikle mantar enfeksiyonlarında tedavi daha zordur. Tedaviden sonraki dönemde birkaç ay kulağı sudan korumak gerekebilir.

Önlem

Hastalık zahmetlidir, tedavisi zaman alır ve hastanın konforu tedavi sonlanıncaya kadar bozuktur. O nedenle önlem almak, hasta olup tedavi görmekten daha caziptir.
Şu önlemler yararlı olur:

  1. Daima kulak kanalının kuruması için doğal yolu kullanın. Banyodan sonra ya da denize-havuza girdikten sonra başı, yüzü ve kulak kepçesini kurulayınız. Başı bir tarafa eğip kulak kanalı içine kaçmış olabilecek suyun yerçekimi etkisiyle dışarı akmasını sağlayınız. Kulak kanalının içine kurutmak için pamuklu çöp vs. sokmayınız.
  2. Kulak kanalı çevresini kurulamak için kanal içine sokmadan kulak kanalı deliğinin etrafını havlu ya da temiz bir bezle kurulayabilirsiniz.
  3. Kulağa su kaçmasını önlemek için kulak tıkacı kullanmak çok gerekli değildir. Ancak bazı durumlarda doktor sizden böyle bir koruma yapmanızı isteyebilir. Bu durumda kulak tıkacı ve yüzücü bonesi kullanmak iyi olur. Bu koruma önlemleri ile ilgili hastalıklar hakkında web sitemizde bulunan ‘’Efüzyonlu Otit-Orta Kulak Nezlesi’’ ve ‘’Kulak Tüpleri’’ başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.
  4. Çocuklar yazın havuzdan ve denizden çıkmak bilmezler ve çok uzun süre suda kalabilirler. Bu durum yüzücü kulağı denilen hastalık için riski artırır. O nedenle ebeveynlerin çocuklarına ara verdirmeleri gerekir.
  5. Her havuz yüzmek için uygun değildir. Hijyen koşullarına dikkat ediniz. Aşırı klorlanmış havuz suyu risklidir. Sadece dış kulak enfeksiyonu açısından değil aynı zamanda sinüzit açısından da havuz sularının hijyene uygun olması önemlidir. Çok kalabalık havuzlar, düzenli ve iyi temizlenmeyen havuzlar yüzmek için uygun değildir.
  6. Özellikle yurtdışına giden ve orada havuza ya da denize girme niyetinde olanların sağlık sigortası yaptırmış olmaları iyi olur. Bu hastalıktaki tedaviler bazen hatırı sayılır masraflara yol açabilmektedir.

Yüzücü Kulağı denilen bu hastalıkla benzer koşullarda oluşan ancak başka özelliklere sahip bir hastalık da “Sörfçü Kulağı” denilen hastalıktır. İsterseniz web sitemizde (www.onurcelik.com) bulunan bu konu ile ilgili yazıyı da okuyabilirsiniz.