Skip links

Çene Cerrahisi

Düzgün hatlı bir çene yüze denge kazandırır ve kişinin profilinin önemli bir bölümünü oluşturur. İnsanlar aynaya baktıklarında, çoğu burunlarının ve kulaklarının şekline ve büyüklüğüne, sarkan yanaklarına veya derilerindeki ince kırışıklıklara bakarlar. Fakat çok az kimse çenesini aynı dikkatle inceler. Burun cerrahisinde uzmanlaşmış cerrahlar, çoğunlukla  çene boyutlarındaki değişikliklerin, profili estetik burun ameliyatı kadar etkileyeceğini ilk ağızda söylerler. Yüzde denge elde etmek için çenenin büyütülmesi gereken durumlarda, cerrahın, burun ameliyatına ek olarak çene ameliyatı da önermesi olağan bir durumdur. Neyse ki yüzün görünümünde önemli bir fark yaratabilen bu ameliyat hem hasta için, hem de cerrah için oldukça kolaydır.
Eğer çene ameliyatının görünümünüzü nasıl değiştireceğini merak ediyorsanız, bu ameliyatın nasıl yapıldığını ve bu işlemden ne bekleyebileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu yazı birçok kaygınıza yanıt verecek ve çene ameliyatını düşünmeye başlamanız için gerekli bilgiyi sağlayacaktır.
Başarılı bir çene ameliyatı hasta ve cerrah arasındaki güvene ve iyi ilişkiye bağlıdır. Bu da ameliyatın yapılmasından önceki aşamalardaki görüşmelerde gelişir. Cerrahınız sizin özel gereksinimleriniz hakkındaki özel sorularınızı yanıtlayabilir.

Çene Ameliyatı Size Uygun mu?
Tercihe dayalı bütün ameliyatlarda olduğu gibi, iyi sağlık durumu ve gerçekçi beklentiler önkoşuldur. Bu aynı zamanda ameliyatı bütün yönleriyle anlamakta da anahtar rol oynar. Memnuniyet verici, dengeli bir profil, bir protez yerleştirilerek veya daha küçük veya daha büyük bir çene elde etmek için çene kemiğine müdahale edilerek elde edilebilir. Sonuç daha iyi yüz uyumu ve özgüvende artış olabilir. Diş yapısındaki bozukluklardan kaynaklanan veya çene kemiğinin kendisinde bulunan doğumsal sakatlıklar gibi ek sorunların olması durumunda, ameliyat yüzün alt bölümünün işlev ve biçimini iyileştirir ve görünümü önemli ölçüde farklılaştırır.

Çene Ameliyatı İçin Karar Süreci
Çene ameliyatı olmak isteme sebebiniz ister işlevsel, ister kozmetik nedenlerle olsun, iyi bir cerrah seçmeniz son derece önemlidir. Muayene sırasında, cerrahınız sorunları belirlemek için çenenizi iyice muayene edecektir. Bazı durumlarda, cerrah, küçük bir çene, burnu büyük göstereceği için, estetik burun ameliyatına (rinoplasti) ek olarak çene ameliyatı önerecektir. Cerrahınız ameliyatın sonuçlarını etkileyecek yaş, deri tipi ve ameliyata yaklaşım gibi diğer etmenleri dikkate alacaktır. Ameliyat işlemleri size ayrıntılarıyla anlatılacaktır. Eğer ameliyat olmayı seçerseniz, cerrahınız size kullanılacak teknikleri, kullanılacak anestezi türünü, ameliyat olanaklarını, ek ameliyatları, riskleri ve maliyeti açıklayacaktır.

Sizin İçin Uygun Olan Cerrahı Nasıl Bulabilirsiniz?
En yararlı yöntemlerden biri çevrenize danışmaktır. Daha önce ameliyat olan akrabalarınız, arkadaşlarınız ve çalışma arkadaşlarınıza danışın ve onlara

 • Cerrahı nasıl bulduklarını
 • Sonuçtan memnun olup olmadıklarını
 • Başka bir ameliyat gerekse yine aynı cerraha gidip gitmeyeceklerini sorun.

Tanıdığınız herhangi bir doktor da size bir cerrahı önerebilir. Her durumda, cerrahın eğitim durumu, tecrübesi ve yetenekleri hakkında fikir sahibi olmak gerekir.
Özellikle estetik ameliyatlarda ihmal edilmemesi gereken en önemli konulardan biri, hastanın zihinsel ve duygusal yaklaşımıdır. Yüz bölgesinde yapılacak olan estetik bir ameliyat, daha iyi görünmenizi sağlayarak, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve dolayısıyla da özgüveninizin artmasını sağlayabilir.

Doktorunuzu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Başarılı bir çene ameliyatı için en önemli faktörlerden biri, hasta ile cerrah arasındaki ilişkidir. Başlangıçtaki görüşme cerrah ve hastaya istenilen işlemin bütün ayrıntılarını konuşup tartışma olanağı verir. Hatta, hastaya aklındaki her türlü soruyu görüşmeden önce yazılı hale getirmesi önerilir.
Örneğin aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:

 • Ben bu tür bir ameliyat için uygun bir aday mıyım?
 • Ameliyatın süresi  nedir?
 • Ne kadar zamanda iyileşeceğim?
 • Bu ameliyatın riskleri nelerdir?
 • Ameliyat sonrasında ilaç tedavisi görmem gerekir mi?
 • Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmem gerekir?
 • Normal yaşantıma ne zaman dönebileceğim?
 • Bu ameliyatın maliyeti ne kadar olacaktır?

Görüşme sırasında, cerrahın yanıtlarını yazarsanız, daha sonra dikkatlice gözden geçirebilir ve konuyu yeniden değerlendirebilirsiniz. Bu ilk görüşmede, doktorunuzun kişiliğini, size ve sorununuza yaklaşımını, beklentilerini ve bunların size uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Güven en önemli noktadır. Size cerrahı önerenlerin görüşleri kadar, hatta ondan daha önemlisi kendi izlenimleriniz olmalıdır.
Doktorunuzla yaptığınız görüşmelerde sağlığınıza ilişkin geçmiş olayları, kullandığınız ilaçları, alerjilerinizi, alışkanlıklarınızı ve ameliyat sonuçlarını etkileyebilecek geçmişteki her türlü konuyu dürüstçe ortaya koymalısınız. Cerrah da hastaya söz konusu ameliyata ilişkin deneyimlerini aktaracaktır. Bazı doktorlar, sonucun nasıl olabileceğini gösteren bilgisayar simülasyonları gösterebilir. Bazı doktorlar ise bunu doğru bulmazlar.

Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Ameliyata çenenin altındaki doğal katlanma yerinden veya ağzın içinde alt dudakla damağın bitiştiği yerden bir kesi yapılarak başlanır. Buradaki doku yavaşça esnetilir ve cerrah protezin yerleştirilebileceği, ya da kemiğin çekilebileceği bir boşluk yaratır. Bu protez, çenede olağan olarak bulunan doğal dokuya benzer sentetik bir maddedir ve çok çeşitli şekil ve boylarda bulunur. Bunlardan hastanın yüzünün biçimine en uygun olanı seçilerek kullanılır. İmplantasyondan sonra, cerrah ince dikişlerle kesi yerini kapatır. Kesinin ağız içinde olması durumunda dikiş izi görülmez. Kesi çene altından yapılmışsa, yara izi genellikle görülemez.

Ameliyattan Sonra Ne Beklenmelidir?
Ameliyattan hemen sonra, iki ya da üç gün sürecek bir sargı uygulanır. Bu sargı nedeniyle biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ameliyat sonrası rahatsızlıklar, verilecek ilaçlarla kontrol edilebilir. Çene ameliyatından hemen sonra, muhtemelen çiğneme sıkıntılı olacaktır ve ameliyattan sonraki birkaç gün, sıvı ve yumuşak yiyeceklerden oluşan bir diyet gerekecektir. Çoğu hasta ameliyattan sonra bir gerginlik ve sıkışıklık hissetmekte, ancak bu durum bir hafta içinde azalmaktadır.
Yaklaşık 6 hafta sonra, çoğu rahatsızlıklar kaybolur ve ameliyat sonuçlarının keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Şiddetli etkinlikler ameliyattan sonraki birkaç hafta yasaklanır. Normal etkinliklere yaklaşık 10 gün sonra dönülebilir.
Estetik ameliyatlar görünümünüzün iyelişmesini ve özgüveninizin artmasını sağlar. Nasıl göründüğünüzü değiştirerek, kişisel imajınızı geliştirebilir.
Sağlık sigortaları genellikle yalnızca estetik gerekçelerle yapılan ameliyatların bedellerini karşılamaz. Ancak bu konuda kesin bilgiyi yapacağınız araştırma ile elde edebilirsiniz.